Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin Görevden Alındı! Soruşturma Açıldı!
 Yüksekova Cumhuriyet başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, Yüksekova Belediye başkanı Ruken Yetişkin ile aynı zamanda meclis üyeleri olarak bulunan Tacettin Safalı ile Nazife Evin’in görevden uzaklaştırma kararı ile bilgilendirmesi yapıldı.

Yapılan bilgiye göre Yüksekova’da Öz Yönetim çağrısının ardından yapılan raporda, devletin kurumları, kanunları ve sistemini tanımadıklarını ve devlete karşı öz savunmalarını gerçekleştirdiklerini ilan ettikleri basın açıklamasına katıldıkları vurgulanarak soruşturma başlatılmış oldu.

Yüksekova Belediye başkanı ve diğer 2 meclis ütesinin görevden uzaklaştırma kararında ise gösterilen gerekçe anayasasının 127. Maddesi olarak tanımlandı.

Neden Görevden Uzaklaştırıldı?

"Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri konusundaki denetim yargı yoluyla olur. Ancak görevleri ile ilgili bir suç sebebiyle hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×