İktidar Olmak İçin Kaç Milletvekili Gerekiyor Kaç Milletvekili İle Hükümet Kurulur? Anayasa Değişikliği İçin Kaç Milletvekiline İhtiyaç Var?
 Genel seçim sonuçları açıklanmaya başladı ve buna göre resmi olmayan oy dağılımları paylaşıldı. Buna göre iktidar olmak için kaç milletvekili gerekiyor soruları da merak uyandırmaya başladı. Kaç Milletvekili ile hükümet kurulur diye bakıldığında ise bu sayının 276 olması gerektiğini görüyoruz. Anayasa değişikliği için kaç milletvekili ve ayrıntılar haberimizde.

Milletvekili sayısının önemi oldukça fazla. Her il kendi alan büyüklüğüne göre milletvekili çıkarıyor ve bunu bazen bir parti tek başına alırken bazı illerde ise birçok parti bölüşüyor. Dolayısı ile hükümet kurulması için bir partinin tek başına en az 276 milletvekili çıkarması gerekiyor. 

7 Haziran günü AKP milletvekili sayısı 258 ile yetersiz kalmış ama 1 Kasım AKP Milletvekili sayısı ise şuanda resmi olmayan sonuca göre ortalama olarak 310 civarında seyir etmektedir. Bu şekilde devam ettiği sürece AKP tek başına iktidar olma şansını elde edecek gibi duruyor.

Dolayısı ile koalisyon olacak mı ya da Hükümet kurulması için kaç Milletvekiline ihtiyaç var sorusu da yanıt bulmuş oluyor. Tam sonuç resmi olarak yayınlandığında belli olacaksa da, açılan sandık sayısı çoğaldıkça artık bilgi netleşiyor olacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×