Erken Seçim Kararı Nasıl Alınır?  Erken Seçim Şartları Nelerdir?
 Erken seçim kararı nasıl alınır ve erken seçim hangi durumlarda olur? İktidar olmadığı zaman yani bir parti oy çoğunluğunu sağlayacak kadar Milletvekili çıkaramayacağı zaman farklı partiler ile anlaşma yapacak ya da durumun çözülememesi durumunda ise erken seçim kararı alınmış olacaktır. Peki, Erken seçim şartları nelerdir ve erken seçime kim karar verir hepsini inceleyim istedik.

Genel Seçim sonuçları, erken seçim ihtimalini işaret ediyor. Erken seçim kararı alınması, iktidara tek başına gelecek milletvekili sayısını çıkaramayan partilerin uzlaşamayarak, koalisyon kuramaması durumuna bağlıdır. Uzlaşamayan partiler hükümet kuramadığından, erken seçim kararı alınır. 

7 Haziran seçimleri sonuçlandı ve Ak Parti % 42 oy alması ve 276 milletvekili çıkaramaması sonucunda tek başına bir hükümet kurulamamaktadır

Genel seçim sonuçları gelmeye başladıkça yorumlar erken seçimin olacağı yönünde. peki Erken seçim nedir? Erken seçim neden yapılır? erken seçim kaçınılmazdır diyen Burhan Kuzu haklı çıkacak mı görüyor olacağız. İktidar olmadığı için partiler aralarında anlaşmak zorunda ama bu durumda da oldukça zor görünüyor. Erken seçim nedir ve erken seçim neden olur yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

5 Mart 1973 tarihli TBMM İçtüzüğü'nün 'Tatilde veya ara vermede toplantı' başlıklı ilgili maddesi, "Türkiye Büyük Millet Meclisi, tatil veya ara verme sırasında Cumhurbaşkanı veya Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tarafından toplantıya çağrılması halinde, belirtilen gün ve saatte toplanır" hükmünü getiriyor.

Cumhurbaşkanı'nın, toplantı çağrısını doğrudan doğruya veya Bakanlar Kurulu'nun istemi üzerine yapacağını belirten yedinci madde, "Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı doğrudan gerek görürse toplantı çağrısına karar verebilir" diyor. Madde şöyle devam ediyor:

"Üyelerin beşte birinin imzasını taşıyan gerekçeli önergedeki çağrı istemini ise en geç yedi gün içinde yerine getirir. Bu çağrılarda, toplantı gün ve saatinin ve bu toplantıyı gerektiren konunun belirtilmiş olması şarttır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
TAHİR BULAK 1 yıl önce

başlik ne,anlatilan ne. ni̇ye böyle geri̇ zekali muamelesi̇ yaparki̇ bu geri̇ zekalilar bi̇ze.

Misafir Avatar
alparslan 2 yıl önce

kardeşim ne çapsızsınız. erken seçim şartını sorduk. kıvırıp durdunuz.

Misafir Avatar
halil kara 3 yıl önce

Lan geziZekalı.
Hani erken seçim secim senaryolar