Öne Çıkanlar barış süreci Kosova Sosyal Medya Fenomeni Caner Çalışıra Ne Oldu Sağlık Durumu Nasıl öldü mü başarılı 30 Ocak günlük burç yorumları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Arnavutluk gezisi devam ediyor.

Arnavutluk gezisi devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan remi temaslarını sürdürüyor.  Arnavut Cumhurbaşkanı ile ortak basın açıklaması yaptı. Konuşma yapan Erdoğan misafirperverlikleri için teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca göçmen politikası ile ilgili olarak AB'yi eleştirdi. Arnavutluk-Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmekte olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’nin kaçak göçmenlere yönelik tavrını eleştirerek, “Bu insanlara karşı bir çözüm üretmek acaba gelişmiş ülkelerin sırtına borç değil mi? Biz diyoruz ki herkes boynunun borcunu yerine getirmeli” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’taki resmi temasları kapsamında Arnavut Cumhurbaşkanı Bujar Nişani ile gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Konuşmasına kendisi ve heyetine gösterilen misafirperverlikten ötürü teşekkürlerini sunarak başlayan Erdoğan, “Arnavut kardeşlerimizin ilgisi, muhabbeti ve kadir şinaslığı karşısında kendimizi ikinci evimizde hissediyoruz. Özellikle değerli dostum Nişani’ye Çanakkale kara savaşlarının 100. yıldönümü merasimlerine katılmak suretiyle orada bizim o mutlu günümüzü paylaşmalarından dolayı da şahsım ve milletim adına ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE VE ARNAVUTLUK ARASINDAKİ DAYANIŞMA BÜYÜK ÖNEM İFADE EDİYOR”
Nişani ile yaptığı ikili ve heyetler arası görüşmelerden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerin son derece verimli geçtiğini söyledi. Erdoğan, ikili ilişkilerin askeri, siyasi, ekonomik, kültürel, ticari ve tarihi olmak üzere bütün boyutlarıyla ele alındığını ifade etti. “Bir NATO üyesi olarak Arnavutluk’un NATO’ya girişi sürecinde ülkeyi desteklemek suretiyle NATO’ya girişinde önemli bir fonksiyon üstlendik ve şimdi NATO’da birlikteyiz” diyen Erdoğan, askeri eğitim-öğretim noktasında da birlikteliğin ve çalışmaların devam ettiğini aktardı. Erdoğan, siyasi noktada da uluslararası kurumlardaki birlikteliğin de güçlendirerek devam ettirmenin arzusu içerisinde olduklarını dile getirerek, Türkiye ve Arnavutluk arasındaki bu dayanışma ve birlikteliğin çok büyük bir önem ifade ettiğini söyledi.
Ekonomik alandaki ilişkilere de değinen Erdoğan, Arnavutluk ile Türkiye’nin 430 milyon dolar civarında bir ticaret hacmine sahip olduğunu söyleyerek, stratejik yüksek düzeyli işbirliği konseyinin iki ülke başbakanlarının bir araya gelmesi suretiyle imzalanması ve bununla birlikte yeni bir sıçrama yaşanmasını ümit ettiğini kaydetti.
Erdoğan, “Yine bu arada Arnavutluk’un AB girişi ile ilgili şu andaki gelinen mesafenin bir an önce sonuçlanması bizim de memnuniyetle takip ettiğimiz bir süreçtir. Bunlar Arnavutluk için tabi bir sıçramayı da getirecektir ve bir Gümlük Birliği üyesi ülke olarak da inanıyorum ki aramızdaki ticaret hacmi süratle ilerlemeye başlayacaktır” dedi.

TİCARİ İLİŞKİLER
Arnavutluk-Türkiye arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara ulaşmasını temenni ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında yapı itibariyle bu irade her iki ülkede de mevcut. Şunu hemen eklemek isterim ki, ekonomik işbirliğimiz sadece ticaretle sınırlı değil. Yatırım noktasında da şu anda biliyorsunuz Türk girişimcilerinin Arnavutluk’taki yatırımın toplam tutarı 2,7 milyar dolar. Bugün de büyük bir iş adamı grubuyla Arnavutluktayız. Akşam değerli dostumla işadamlarına hep birlikte hitap edeceğiz. Onların da bu noktadaki heyecanını daha da arttırmamız lazım” diye konuştu.
Erdoğan şöyle devam etti:
“Temennim odur ki önümüzdeki dönemde gerek altyapı gerek üstyapı yatırımlarında ciddi adımlar atılabilsin. Örneğin ülkemiz son 12 yılda ekonomide altyapısıyla, üstyapısıyla çok ciddi bir sıçramayı yakaladı. Ekonomiden ticarete, eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma, enerjiye tüm bu alanlarda gerçekten çok ciddi bir yükselişi yakalayan Türkiye var. Şu anda İstanbul’umuzda yıllık kapasitesi 150 milyon yolcu olan 3. havalimanının inşaatı hızla devam ediyor. Boğaz’ın altından Marmaray’ı bitirdik ve şu ana kadar 18 ayda buradan geçen yolcu miktarı 73 milyon. Önümüzdeki yıl yine denizin altından bir tünel daha yapıyoruz. Buradan otomobiller geçecek. İki katlı bir geçiş. Onun inşaatı da hızla devam ediyor. Bir diğer önemli adım da Boğaz’ın üzerinde yapılan 3. köprü. 3 milyar Euro bedeli olan bir yatırım. Dünyanın en geniş köprülerinden bir tanesi. 4 gidiş 4 geliş ortasından da hızlı tren geçecek. Buna benzer yatırımlarla altyapıda, üstyapıda gerçekten özgüven sahibi bir Türkiye haline 12 yılda geldik. Bütün bu alanlardaki bilgi ve tecrübeleri Arnavutluk’taki kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, karşılıklı olarak kültürel merkezlerin açılmasıyla da bu iletişimi sağlamanın görüşmelerinin, müzakerelerinin yapıldığını anlattı. Erdoğan, “Çünkü kökleri 6 asır öncesine dayanan Türk ve Arnavut halkları arasındaki ilişkiler esasında 2 ülke arasındaki münasebetlerin de belirleyicisidir” dedi.

“BALKANLAR’DA BARIŞ ORTAMINI ZEDEMELE GAYRETİ OLANLAR VAR”
Nişani ile görüşmelerinde bölgesel ve uluslararası güncel meselelere de değinildiğinden bahseden Erdoğan, “Balkanlar’da barış ortamını zedeleme gayreti olanlar var. Onun için Balkanların barış ve refah ve istikrarına biz de çok önem veriyoruz. Özellikle Makedonya Cumhuriyeti’nde devam eden gerginliklerin diyalog yoluyla çözülmesini ve Ohri Anlaşması’yla sağlanmış olan barışın zarar görmemesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“TERÖRÜN KAZANANI KAYBEDENİ OLMAZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terörden çok çekmiş bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Şu anda hala 30 yıldır devam eden terörle mücadele sürecimiz hala devam ediyor. Bunun bedelini çok iyi biliriz. Aynı bedeli Balkanlar’da, dünyanın değişik yerlerinde, farklı ülkeler kim olursa olsun hangi dinden, hangi etnik unsurdan olursa olsun böyle bir bedeli ödemelerini istemiyoruz. Terörün kazananı kaybedeni olmaz. Her iki taraf da kaybeder. Aynı savaşta olduğu gibi” dedi. Erdoğan, özellikle Suriye ve Irak’ta yaşanan konuların Türkiye’nin gündeminin değişmezleri arasında olduğu sözlerine ekledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda 2 milyon insan bizim ülkemizde. Bunların 1 milyon 700 bini Suriye’den, 300 bini de Irak’tan. Şu ana kadar yaptığımız harcama 5 milyar 600 milyon dolar. Tabi ayrıca çadır kentlerde, konteynır kentlerde olanların dışında ülkemizin değişik şehirlerinde de yaşayanlar var. Biz bunun sancısını, bedelini çok çektik, hala da ödüyoruz ama dostlarımızın aynı şekilde bu tür bedelleri ödemesini istemiyoruz” dedi.

“AB’NİN AKDENİZ VE EGE’DE HAYATINI KAYBEDEN GÖÇMENLERE KARŞI TAVRI ORTADA”
Akdeniz’de, Ege’de göçmenlerin botlarda, balıkçı gemilerinde batarak öldüklerine hep birlikte şahit olunduğunun altını çizen Erdoğan, “Ne yazık ki bunlara karşı AB’nin takındığı tavırlar da ortada. AB’de müzakereci bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak bunu söylüyorum. Canımız yandığı için söylüyorum. Fakir, evsiz, yurtsuz bu tür insanlara karşı duyarsız mı kalacağız? Bu insanlara karşı bir çözüm üretmek acaba gelişmiş ülkelerin sırtına borç değil mi? Biz diyoruz ki herkes boynunun borcunu yerine getirmeli” diye konuştu.
Erdoğan sözlerini, “Bütün bunlarla beraber bugün iki ülke arasında güvenlik anlaşmasının imzalanmasını çok önemsiyorum. Bunun genişletilmesinin de faydasına inanıyorum” şeklinde sürdürdü.
Arnavutluk’un Güneydoğu Avrupa İşbirliği sürecinin dönem başkanlığını başarıyla yürüttüğünü gördüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu başarıyı inanıyorum farklı başarılar da takip edecektir” dedi.
Bugün kendisi için ayrıca önemli bir gün olduğunu dile getiren Erdoğan, “Temel atma törenini gerçekleştireceğimiz Tiran Namazgah Camii’ni bir an evvel tamamlayarak Arnavut kardeşlerimize hediye etmek istiyoruz. Hemen caminin yanı başında yer alacak Bir Arada Yaşama Müzesi Arnavutluk’taki hoşgörünün de bir nişanesi olacaktır. Öte yandan TİKA tarafından yeniden inşa edilen tarihi Preze Kale Camii’nin ortak kültürel mirasımızın bir abidesi olarak açılışını yapacak olmaktan da mutluyuz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
(İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.