Öne Çıkanlar Bu Tarz Benim Maria Surina Kimdir Bu Tarz Benim Maria Surina Polis Akademisi Sınav Sonuçları Açıklandı! 29 Haziran 2015 PMYO Sonuçları bağımsız aday dağ keçisi hangi bankalar teşvik kredisi veriyor

Taşeron Son Dakika 2016 Haberleri! Kazanılmış Haklar Ne Olacak? Taşerona Kadro Ne Zaman Gelecek?

 Ardı ardına yapılan Taşeron son dakika haberleri biraz kafa karıştırıyor olsa da oldukça umut verici duruyor. Son 2 yıldır Taşeron haberleri sık sık çıkıyor ve sürekli son dakika ile de güncelleniyor. Taşeron yasası onaylanıyor mu ev Taşeron kadro sayısı şuan için kaç görünüyor. Ham maaşlarının düşük olması hem de yasal yan haklarının olmaması artık Taşeron işçilerini bıktırdı ve 2016 Taşeron son dakika haberler merakla beklenmeye başlandı.

Ak Parti Ekonomi Başkanlığı taşeron ile son dakika olarak bir kılavuz hazırladı ve bu düzenlemeye karşı da sorulara yanıtlar verdiler. Özellikle Taşeron çalışanların kıdem tazminatı ise merak edilenlerin arasında yer alıyor. Kıdem tazminatlarını kadroluya geçiş sırasında alacaklar mı ya da kazanılmış hakları ne olacak merak ediliyor.

Taşeron son dakika 2016 haberleri gelmeye devam ediyor

Taşeron işçilerin kadroya geçişleri meraklı gözler ile bekleniyor ev artık yakın zamanda netleşmesi bekleniyor. Fazla mesainin olmadığı, haklarının verildiği ve hak ettiği şekilde çalışma şartlarının olacağı gibi hakları elde etmek isteyen işçiler heyecanla beklemeye başladılar. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 'taşeron işçisine kadro' müjdesiyle gözler atılacak adımlara odaklandı. Başında Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’in bulunduğu Ak Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı konuyla ilgili 'taşeron kılavuzu' hazırlarken kılavuzda, “Düzenleme kamu işyerlerindeki alt işveren işçilerini ilgilendirmektedir. Özel sektör şirketlerine ait işyerlerinde çalışan taşeron işçileri bu kapsamda değildir” denildi. İşte tüm merak edilenler:

TAŞERONDAN KİMLER YARARLANACAK

'Genel ve özel bütçeli idareler', 'düzenleyici ve denetleyici kurumlar', 'sosyal güvenlik kurumlarıyla bağlı döner sermayeli idareler', 'il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar', 'özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları'nda çalışan işçiler kapsamda olacak. Kamuda hem asıl işlerde ve hem de yardımcı işlerde çalışan yaklaşık 720 bin işçi bu haktan yararlanacak. Özel sektör şirketlerindeki taşeron işçiler kapsamda değil.

1 Kasım öncesi geçerli

'Kişilerde aranacak şartlar' sıralanırken, “Tasarının sevk edildiği tarih itibariyle çalışıyor olmak”, “Kapsamdaki idarelerde 1 Kasım itibarıyla çalışıyor olmak”, “Yaş hariç, devlet memurluğuna atanmak için genel şartları taşımak”, “Emekli aylığı almaya hak kazanmamış olmak”, “65 yaşını doldurmamış olmak”, “Haftalık çalışma saatinin tamamında idareye ait işlerde çalışıyor olmak” kriterlerine dikkat çekildi.

Terör kovuşturması olmayacak

Dava açma dahil, her türlü haklardan feragat etmenin gerekliliği vurgulanırken, yapılacak yazılı veya sözlü sınavda başarılı olmanın önemine işaret edildi. Devletin güvenliğine karşı suçlar ile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarla ilgili hakkında soruşturma ve kovuşturma bulunmaması gerektiği  vurgulandı.

657'ye tabi tutulmayacaklar

- Personel, “özel sözleşmeli personel” unvanlı pozisyona atanacak. 657'ye tabi olmayacak.

- Sözleşme dönemi üçer yıllık periyotlar olarak düzenlenecek.

- Sosyal güvenlik yönünden 4/a’lı (SSK) olacak.- Memur sendikaları kapsamında toplu sözleşme hakkı bulunacak.

- Aynı işte ve aynı özlük haklarıyla çalışmaya devam edecek, maaş ve özlük hakları taşeron firmalar yerine kamu kurumları tarafından yerine getirilecek.- 01.01.2016 tarihi itibarıyla ödenmekte olan ücret ve diğer mali haklar esas alınacak.

- 4/B’li sözleşmeli personelin yararlandığı aile ve yiyecek yardımları gibi sosyal haklardan aynen yararlanacak.

Başvuru süresi 30 gün

- Düzenlemeden itibaren 30 gün içinde çalışılan idareye yazılı başvurulacak.

- Başvuru bitiminden itibaren 3 ay içinde idare başvuruyu inceleyerek şartları taşıyıp taşımadığını belirleyecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.