Resimli Kadir Gecesi 2016 Mesajları! En Güzel Cuma Ve Kadir Gecesi Mesajları - 1 Temmuz 2016
1 Temmuz akşamını 2 Temmuz akşamına bağlayan gece olarak kutlayacağımız Kadir gecesini en güzel mesajlar ile kutlayın. Kadir gecesi 2016 mesajlarını resimli olarak galerimizden inceleyebilirsiniz. Cuma ce kadir gecesi mesajlarını bir arada kutlamak bu yıla nasip olmuş. Sizlerde en güzel kadir gecesi mesajları ile sevdiklerinizi unutmayın.

Kadir gecesi ramazan ayının 27. gününe denk gelen gecede kutlanır Bu yıl 1 Temmuz günü kadir gecesi olarak ilan edilmiştir.

 Kandil Mesajları İçin Tıklayınız

Sizlerde Kadir gecesi anlamını öğrendiğinize göre Kadir gecesi yapılması gerekenlere de göz atabilirsiniz. Neler yapılabilir, Kadir gecesi duaları hangileridir gibi birçok soru sizler için derlendi. Kadir Gecesi namazı kaç rekât ve nasıl kılınır sorularınızın yanıtınızda ayrıca veriyor olacağız.

Olabildiğince bu günü ibadet olarak ayırın ve kendinizi en güzel dualar ile maneviyatınıza ulaşmış olarak bulun. Ailece bir araya gelerek de dualar edebileceğini bu özel günde, dilerseniz camileri de dolaşabilirsiniz. 1 Temmuz kadir Gecesi tüm Müslümanlık âlemi için hayırlara vesile olsun

Kadir Gecesi Mesajları Tıklayınız

Kadir duası elbette sizin gönlünüzden geçenler ile de olacaktır ama Peygamber Efendimiz kadir duasını bizler için sunmuştur.

Peygamber Efendimizin Kadir Duası

Özellikle bu özel günde bol bol dua etmek ve namaz kılmak çok önemlidir. Kadir Gecesi duası olarak ise

HZ. Aişe Peygamber efendimize kadir gecesi yapmak için bir dua önermesini istemiş ve Peygamber Efendimizin yanıtı ise şu şekilde olmuştur

“- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî

Kadir Duası Türkçe Anlamı

-(Allah'ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet.”

Oldukça kısa ve anlamlı olan bu kadir gecesi duasını bol bol okuyabilirsiniz. Tüm gün aklınıza geldiğinde de tekrarlayarak bu güzel günü maneviyat içinde yaşayabilirsiniz.

Kadir Gecesi tespih çekme

Eğer yapılabiliyorsa Kadir gecesinde tesbih namazı kılınması hayırlı olur

Kadir Gecesi hacet namazı nasıl kılınır

Kadir Gecesi hacet namazı için

. rekatta: 1Fatiha, 3 kadir suresi ve İhlas suresi okunur

2. rekatta: 1 Fatiha, 3 İhlas suresi

3. rekatta : 1 Fatiha 3 Kadir suresi

4. rekatta : 1 Fatiha 3 ihlası şerif okunur.

Kadir Suresi 'ni bilmeyenler onun yerine Kevser suresi(inna a'tayna)okuyabilir.

Kadir Gecesi namazında iki rekâtta bir Tahiyata oturulur, selamdan sonra on bir defa

"Allah-u Ekber , Allah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd" denir.

Kadir Gecesi namazda bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.

 

Kadir Gecesi namazı kaç rekâttır

Kadir suresi okunarak kılınan Kadir Namazı 2 rekattan 12 rekata kadar kılınabilir, namazın kılınışı sırasında Fatiha ve Kadir Suresi okunur.

 

Kadir Namazı ne zaman kılınız

 

Kadir namazı saat kaçta kılınır sorusunun yanıtı ise alimlerin verdiği bilgiye göre Kadir Gecesi namazı yatsı namazından sonra vitir vacibin peşinden kılınır.

Kadir Gecesi Hadis

Bir ayet - O geceyi bilir misiniz?

Biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rabb'lerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar. (Kadir, 1/5)

 

Bir hadis - Bir ömre bedel gece

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e ümmetinin ömrü gösterilmiş. Resûlullah (aleyhisselâtu vesselâm), önceki ümmetlerin ömrüne nispetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye bu ömrü kısa bulmuş. Bunun üzerine Cenab-ı Hak bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ni vermiştir. Muvatta, İ'tikaf 15, (1, 321).

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×