Aşure Günü Yapılacak İbadetler Hangileridir? Aşure Günü Neler Yapılır? Aşure Gününün Anlamı Nedir? 23 Ekim Aşure Günü
 23 Ekim Cuma gününe denk gelen Aşure günü Muharrem ayının 10.günü olarak biliniyor.  Peygamberlere inen mucizeler ile ilgili birçok bilgi bulunmaktadır. Aşure günü ne zamandır? Aşure günü yapılacak ibadetler hangileridir sizler için haberimizde sunduk. Aşure ayı nedir ve anlamı nedir ona da bakalım ve Aşure günü 2015 günü artık hazırlıkların başladığını belirtelim.

AŞURE AYININ ANLAMI NEDİR? NEDEN AŞURE YAPILIR?

 Özellikle Nuh Tufanına dayanan Aşure günü anlamı, Nuh’un gemisinde yiyecek kalmadığı için elinde olanların bir araya getirilmesi ile yapılan bir yiyecekten oluşuyor. Dolayısı ile oldukça bereketi simgeleyen Aşure her yıl birçok kişi tarafındna yapılarak, sevdiklerine dağıtılıyor ve afiyetle yeniliyor.

Aşure Günü 2015 Ne Zaman?


23 Ekim 2015 Cuma Günü Aşure günüdür

Aşure Günü Yapılacak İbadetler? Aşure Günü Neler Yapılır?

Aşure günü yapılacak ibadetlerin arasında bol bol selamlaşmak öneriliyor. Özellikle dağıtım yapacağınız zaman olabildğince fazla kapıya dağıtmak ve hayır toplamak oldukça önemli olacaktır. Bunun yanı sıra aşure günü eve erzak almak, bi yıl boyunca o evin bereketini yerine getireceğini simgeler. Birçok kişi eve bulgur, pirinç gibi yiyecekler alarak buna inanıp kutlamaya devam ederler.

Aşure ayında okuacak dualar:

1) Aşure Gününde on defa şu dua okunur: "Sübhânallâhi mil'el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş"

 

2) Aşure gününün kuşluk vaktinde, sadece bu güne özel olarak 2 rekatlik bir namaz kılınır. Aşure namazı nasıl kılınır derseniz; kılınacak namazda 1 Fatiha ve 50 İhlas suresi okunur. Kılınan bu namazın ardından 100 defa: "Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn" denir.

 

3) Öğlen ile ikindi arasında 4 rekatlik bir namaz daha kılınır. Bu namazın da her rekatinde 1 Fatiha ve 50 İhlas suresi okunur. Namazdan sonra 70 adet istiğfar-ı şerif, 70 adet salavat-ı şerife ve 70 defa "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" okunur. Hz. Muhammed'in ümmedi ve kendisi için dua edilir.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×