Öne Çıkanlar A2 ehliyet sınav tarihleri 2015! Motor Ehliyet sınavları Emre Çolak emir şaşmasın sevgilisi Günay Musayeva Kimdir Zuhal Topal Hamile Mi Zuhal Topal Kaç Yaşında

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılıyor? Doğum Parası Ne Zaman Ödenir? Doğum Parası 2015 Ücretleri Ne Kadar

Özellikle yeni doğum yapmış ya da yapacak olan annelerin büyük beklentisi haline gelen Doğum parası nasıl alınır ve en önemlisi doğum parası sorgulama nasıl yapılıyor? Sizler için araştırdık. Doğum sonrası sizlere doğum parası ne zaman ödenir ve ne kadar bir ücret hesabınıza yatıyor olacak merak ediyorsanız yanıtları bulacaksınız. Peki doğumdan ne kadar sonra Doğum parası ne zaman alınır hemen inceleme altına alalım.

Doğum parası sorgulama nasıl yapılıyor derseniz bunun için E Devlet sitesi de sizlere yardımcı olacaktır. Aynı zamanda doğum parası ne zaman ödenir? Dediğimizde ise doğumdan yaklaşık 4 ay içince banka hesabınıza yatmış oluyor. Bir diğer soru ise doğum parası 2015 ücretleri ne kadardır oluyor.

Doğum parası ödeneği artık kesinleşti ve dolayısı ile de

1.çocuk için 300 lira
2.çocuk için 400 lira
3.çocuk için 600 lira ödeniyor olacak.

Yani 3 kez doğum yapmış olan bir anne toplamda devletten alacağı yardım parası 1.300 lira olarak alıyor olacak. Aynı zamanda doğum parası ve diğer imkanlar ile birlikte bir nebze de daha rahatlatan annelere, çalışmama izni gibi süreçlerde genişletilmeye çalışılıyor.

Çalışan anneye yarım gün çalışma imkanı...

Yeni yasaya göre sadece doğum yardımı yapılmıyor ayrıca doğum yapan çalışan anneler için de çalışma imkanları düzenlendi. Bu yasayla birlikte doğum yapan annenin, ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4 ve üçüncü çocukta 6 ay olmak üzere yarım gün çalışma imkanı olacak. Ayırca Anne eğer isterse çocuğu ilkokula başlayana kadar yani 5.5 yaşına kadar kısmi süreli çalışabilecek...

Maaşın yarısı iş yerinden yarısı iş-kur'dan...

Doğum yapan çalşışan annenin yarım maaş iş yerinden, kalan kısım ise İş-Kur'dan alınacak. Memurlar ise çocuk sayısı ne olursa olsun, bu hakkı 6 ay olarak kullanabilecek.

Babaya Doğum İzni 5 Gün

Yeni yasada babalar da doğum iznini 5 gün kullanabilecek. Eskiden 3 gün olan doğum izni 5 güne çıktı...

Doğum yardımından yararlanmak isteyen memurlar, kendi kurumlarına başvuracak.

2- Doğum yardımında, doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun tespitinde, 15 Mayıs'tan önceki doğumlar da sayılacak.

İŞTE AİLE BAKANLIĞININ RESMİ AÇIKLAMASI

Doğum Yardımı Hakkında Bilgilendirme

"Doğum Yardımı" programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4'üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır.

Doğum yardımı aşağıdaki esaslar çerçevesinde yürütülecektir:

Doğum yardımı başvuruları 15/05/2015 tarihinde başlayacaktır.

Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır.

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.

Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacaktır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalandırılacaktır.

Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU DİLEKÇESi İÇİN TIKLAYINIZ...

Kamuoyunda "Torba Kanun" olarak bilinen ve içeriğinde pek çok yeni düzenlemeyi bulunduran "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa", 7 Nisan 2015'te Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Kanunla "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesi" ne yeni bir madde eklenerek "doğum yardımı" uygulaması yasalaşmıştı.

Kanunda bildirilen tarihe göre "doğum yardımı" uygulaması yürürlüğe giriyor.

Çocuğu olan ailelere yönelik ilk kez gerçekleşecek 'doğum yardımı' uygulaması hayata geçti. Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında çocuk sahibi olan Türk vatandaşlarına verilecek.

NE KADAR ÖDENECEK?Kanun kapsamında ailelere canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 TL tutarında doğum yardımı yapılacak.

BAŞVURU NEREYE?

Doğum yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar bugünden itibaren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışındaki konsolosluklara başvurabilecek. Kamuda çalışanlar kurumlarına başvuracak.

NASIL ALINACAK?

15 Mayıs 2015'ten itibaren doğan her çocuk için bir defa verilecek olan doğum yardımı parası, anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden kişinin T.C. kimlik numarasını belirtmesiyle alınabilecek. İlk ödeme Haziran'da yapılacak.

KİM ALACAK?

Doğum yardımı "annenin sağ" ve "Türk vatandaşı" olması durumunda anneye yapılacak. Yardım zorunlu hallerde bakanlığın izniyle babaya da ödenebilecek.

ÖNCEKİ ÇOCUKLARA BAKILACAK MI?

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015'te ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek ancak çocuk sırasının tespitinde, 15 Mayıs 2015'ten önce doğmuş olan çocuklar da sıralamaya dahil edilecek.

KESİNTİ VAR MI?

Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek.

SÖZLEŞMEDE VARSA NE OLACAK?

Yasada, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlarla ilgili de düzenleme yer alıyor. Buna göre, kararlaştırılan tutarın bu madde uyarınca yapılacak ödeme tutarından daha az olması halinde sadece aradaki fark ödenecek.

HAKSIZ ÖDEMEDE NE YAPILACAK?

Doğum yardımından yararlananların gerçek dışı beyanda bulunmaları nedeniyle yersiz ödemeye sebebiyet verilmesi halinde, bu ödemelerin, bir ay içinde ödemenin yapıldığı tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye göre hesaplanacak faiz ile iade edilmesi istenecek. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde yasal yollarla takip ve tahsil edilecek.

PARAYI 2 BAKANLIK ARTIRACAK

Doğum yardımı kapsamında birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL ödenecek. Ancak bu tutarlar hep aynı kalmayacak. İlerleyen zamanlarda artırılacak. Yasaya göre, bu tutarları artırmaya Aile ve Sosyal Politikalar ve Maliye Bakanlığı birlikte karar verecek. Doğum yardımı ödemeleri, Aile Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak. Ödemede 'Kimlik Paylaşım Sisteminde' yer alan nüfus kayıtları esas alınacak.

İlk ödemeler haziranda

Kanun kapsamında Türk vatandaşlarına canlı doğan birinci çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 lira tutarında doğum yardımı yapılacak.

Doğum yardımı almak isteyen vatandaşların başvuruları 15 Mayıs'tan itibaren alınacak. Başvurular aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri ve yurt dışında konsolosluklara yapılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nesilhân 4 yıl önce

Ben duğum parasl

Avatar
ahmet mehmet 5 yıl önce

yasa yeni kabul edildi , ama yasanın kabulünden mayısa kadar olan doğumlar yardım alamayacak bu çok büyük adaletsizlik .yasanın yürülüğe girdiği andan itibaren olan tüm doğumlara bu yasadan faydalanmalı .

Avatar
ahmet mehmet 5 yıl önce

hükümet seçim öncesi kazanırsak demişti yani bu gün bile doğan çocuk için doğum yardımı ödemes iyapılması gerekirken mayıs 15 gibi bir rakamın sölenmesi verilen sözün çarpıtıldığı ve halkın kandırıldığının göstergesi olur anca

Avatar
sevil erdem 5 yıl önce

ıkıyuzluluk yaptın cansuya

Avatar
Gözde çelik 4 yıl önce

Eylül 19da dogum yaptım ve ekimin 19da başvuru yaptım daha çıkmadı diyorlar bu kaç ay sürüyor acaba