TEOG Sınav Sonuçları Sorgulama - TEOG Lise Taban Puanları/ Soru İptali Yansıdı mı?
TEOG de iptal edilen soruyu tüm adayların doğru cevapladığı kabul edilerek; 1 milyon 287 bin 947 öğrencimizin 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile Yerleştirmeye Esas Puanları yeniden hesaplandı.

TERCİHLER 6-16 TEMMUZ ARASI... 25 OKUL TERCİH EDİLEBİLECEK
Öğrencilerimiz yerleştirme ve tercih işlemleri ile ilgili olarak illerde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabilecekler. Tercih ve yerleştirme işlemlerinde rehberlik yapmak maksadıyla okullarımızda 7 bin 328 öğretmen görevlendirildi.  Öğrencilerimiz 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında 25 okul tercih yapabilecek ve tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerine onaylatacaklar. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacağından; öğrencilerimizin, tercihlerinde yapmayı düşündükleri değişiklikleri onaylama işleminden önce yapmaları gerekiyor.

Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 14 Ağustos 2015 tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacak. Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise, 17-21 Ağustos 2015,  24-28- Ağustos 2015 ve 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sonuçlar www.meb.gov.tr ve http://teog2015.meb.gov.tr adreslerinden öğrenilebilecek"29-30 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının sonuçları açıklandı. Sonuçlar http:// teog2015.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.

26 Haziran’da 12’nci İdare Mahkemesi’nde ‘D Kitapçığı İngilizce 11’inci’ sorusu ile ilgili açılan dava neticesinde, mahkeme bu soruya iptal kararı verdi. Danıştay 8’inci Dairesinin 26 Kasım 2014 tarih ve 2014/2083 esas sayılı kararı doğrultusunMilli Eğitim Bakanlığı bürokartları ve Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği uzmanları sizlerden gelen sorulara yanıtlayacak. Bugün başladığımız “TEOG Tercih Rehberi” ni okumadan çocuğunuzun tercihini yapmayın. İngilizce sorusunun iptal edilmesinin ardından bu soruyu yanlış yapan öğrencilerin 8’inci sınıf ortaöğretim başarı puanı yükselebilir. Yabancı özel okullar TEOG puanlarının açıklanmasının gecikmesi üzerine yeni bir kayıt takvimi planladı. Bugün ve yarın (pazartesi-salı) ön kayıt alıp, çarşamba ve perşembe günleri kesin kayıt yapacaklar. Okullar, 10 Temmuz’a kadar serbest kayıt dönemi uygulayacaklar. Bu dönemde isteyen özel okul bir gün ya da, yarım gün ön kayıt alıp, ertesi gün ya da öğleden sonra kesin kayda geçecek. Kararı devlet okulundan yana olanların 25 tercih hakkı bulunuyor. Velilerin çocukları için fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, açık öğretim kurumları, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel okullardan birini seçmeleri gerekiyor. Uzmanlar, TEOG sisteminde tercih yaparken yüzdelik dilimlerin tercih işlemlerinde oldukça işe yarayacağı uyarısını yaparak şunları söylüyor: “Tercih yaparken puan ve yüzdelik dilimleri dikkate almalı. Özellikle yüzdelik dilimlerine uygun olanlardan istediğiniz okula öncelik vererek listesi oluşturulmalı.”


Sonuçlar internetten

Yerleştirme sonuçları meb.gov.tr, oges.meb.gov. tr ve e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden öğrencilerin TC kimlik numarası ve okul numarasıyla sorgulanabilecek, ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek. Yerleştirme sonuçları isteyen velilere kısa mesaj ile bildirilebilecek. Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenmeye hak kazandıkları okullar belirlendiğinden kayıtlar otomotik olarak yapılacak, ayrıca bir kayıt işlemine gerek kalmayacak.


Nakiller ne zaman

Yerleştirmeye esas nakil başvuruları 17- 21 Ağustos, 24-28 Ağustos ve 31 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde olmak üzere 3 kez yapılacak. Nakil sonuçları 24 Ağustos, 31 Ağustos ve 7 Eylül tarihlerinde e-okul.meb.gov. tr’de ilan edilecek. Kayıtlı bulundukları okuldan başka bir okula geçmek isteyen tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilecek.

(İHA)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×