TEOG ne zaman açıklanacak? E okul VBS ile kolay ulaşım - MEB

Yapılanbilgilendirmeye göre TEOG sonuçları şuan içşn açıklanmayacak. Cuma günü yapılması beklene sınav sonuçları için bir diğer yanıt ise iptal olan sorunun aklanması ile ilgili olacak.

TEOG yerleştirmeye esas puanların (YEP) dün açıklanması bekleniyordu. Milli Eğitim Bakanlığı gün içinde flaş bir açıklama yaptı. Sınav sonrası bir soruya itiraz edildi ve mahkemeye gidildi. Açılan mahkemenin kararı beklendiği için TEOG yerleştirmeye esas puanların açıklanması ertelendi.

Mahkeme sonucu geldikten sonra adaylar TEOG YEP sonuçlarını E okul veli bilgilendirme servisi üzerinden görebilecekler. TEOG 2015 YEP sonuçlarının yanı sıra okul taban puanları, okul kontenjanları, öğrencilerin yüzdelik dilimleri gibi tüm bilgilere E okul Veli Bilgilendirme Servisi üzerinden ulaşabilecekler. Bunun için öğrencilerin TC kimlik numarası, doğum tarihi ve sayfada çıkan güvenlik kodu bölümlerini doğru olarak doldurması gerekiyor.

Ayeşegül Kahvecioğlu - Ankara

Milli eğitim Bakanalığı TEOG yerleştirme esas puanlarının bugün açıklanmayacağını duyurdu. MEB'in bugün gün içinde TEOG YEP puanlarını açıklaması bekleniyordu ancak TEOG'da bir velinin tartışmalı bir soruyu mahkemeye taşıması sonuçların açıklanmasını geciktirdi. Bugün açıklanması beklenen sonuçların Cuma gününe ertelendiği öğrenildi.

Yaklaşık 1 milyon 273 bin öğrenci liselere girişte kullanılacak YEP sonuçlarını beklerken, bakanlıktan son dakika açıklaması geldi. TEOG ortak sınavları kapsamındaki bir soruya dava açıldığından YEP sonuçları mahkeme kararının bekleneceği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

 

"Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanmıştır. İş ve işlemler kılavuzda belirtilen takvim doğrultusunda yürütülmektedir. Kılavuzda, Yerleştirme Esas Puanların (YEP) 24 Haziran 2015 tarihinde ilan edileceği duyurulmuştu. Ancak süreç içerisinde 1 (bir) soruya açılan davaya ilişkin mahkeme kararı beklendiğinden, yerleştirmeye esas puanların açıklanması idari mahkeme kararı neticesi yapılacaktır."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×