Öne Çıkanlar ürdün Seda Sayan Evleneceksen Gel 10 Şubat hava durumu - Yarın hava durumu nasıl olacak? kar işi̇d bank asya son dakika haber

Okul Teşvik Başvuruları 8 Ağustosta Başlıyor! Özel Okul Teşvik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler? 2016- 2017

 Özel eğitime destek vermek ve devlet okullarından bir nebze de olsa oluşan bu yoğunluğu yok etmek için özel okul teşvik başvuruları ne zaman başlıyor yanıtı 8 Ağustos olarak belirlendi. Özel okul teşvik başvuru gerekli belgeler ise ilk olarak kişinin gelir belgesini gösteren evrak olacak. Özel okul teşvikleri 2016 dönemi için sizlerde okul tercihlerinizi yaparak sonuçlarınızı bekleyebilirsiniz.

Özel okul teşvik ücretleri ise bu yıl hala açıklanmadı. Geçen yıl okul öncesi 2.680 lira alırken en yüksek ücreti ise 3.750 lira ile hem lise hem de ortaokul öğrencileri almış oldu. Bu yıl ki yani 2016- 2017 özle okul teşvik ücretleri ise henüz açıklanmadı ama bir tık üstü olacak şekilde bekleniyor.

Peki, özel okul teşvik yardımlarından kimler yararlanabiliyor?

Özel teşvik uygulamasından devlet okullarından özel okula geçiş yapan öğrenciler yararlanıyor olacak. Bu verilecek teşvik başvurularında ailenin geliri, olan kardeş sayısı,  yine aynı ailede eğitim gören öğrenci sayısı gibi birçok kıstas göz önüne alınarak belirleniyor olacak.

ÖZEL OKUL TEŞVİK PROGRAMINDA NEREYE BAŞVURULUR

– Anaokulu = Resmi kayıtlı oldukları e-okulda görülen özel veya devlet okuluna

– 1. ve 5. Sınıflar = Resmi kayıtlı oldukları, e-okulda görülen özel veya devlet okuluna

– 8. Sınıfı bitiren öğrenciler = Merkezi tercih ve yerleştirme sistemine başvurmuş olanlar, o herhangi bir özel okula da aday kayıt yaptırmış olsalar bile yerleştirme sonuçlarının ilanını (14 Ağustos) beklemeleri gerekiyor. Merkezi tercih ve yerleştirmeye başvurmayıp herhangi bir özel okula kayıt yaptırmış olanlar ise e-okul sisteminde aday kayıt olarak görüldüklerinden teşvik başvurularını mezun oldukları okula yapmaları gerekiyor.

– Ara sınıflar (2-3-4-5-6-7-8-10-11) kayıtlı oldukları özel veya resmi okula başvuracaklardır


30 soruda özel okul desteği

ÖZEL OKUL TEŞVİĞİ KİMLER ALABİLİR

* Okul öncesine başlayanlar (15 Mart 2010 ile 14 Eylül 2011 tarihleri arasında doğmuş olanlar),

* İlkokul 1. Sınıfa kaydı yapılmış olanlar,

* 5. Sınıfa kayıt olanlar (Resmi/Özel Ortaokul veya İmam Hatip Ortaokulu),

* 9. Sınıfa kayıt olanlar veya kayıt şartına sahip olanlar,

* Resmi/Özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının (Liseler) ara sınıflarına kayıtlı olanlar,

* Geçen yıl bir özel okulda olduğu için başvuruda bulunamayanlar,

* Geçen yıl başvuru yaptığı halde destek alamamış olanlar,

* Geçen yıl destek almış olsa bile 1, 5. ve 9. sınıfa geçenler (Kademe atlayanlar).

Uyarı: Özel okulun ilan ettiği ücretin % 51’i ve fazlası oranında burslu okutulan öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmez.

2015 Özel okul teşvik başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? E okul üzerinden teşvik başvurusu nasıl yapılır?

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

– İl, Ulusal veya uluslar arası yarışmalarda alına derecelerle ilgili (birinci, ikinci, üçüncü belgeler),

– Öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait (2015 yılı Nisan-Mayıs-Haziran aylarından birine ait) gelir durumlarını gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi veya kurumlardan alınacak belge,

– Varsa ekteki “Kira Gelir Taahhütnamesi” formunun doldurulması ve teslimi,

– Öğrencinin diğer kardeşlerinin öğrenim durumunu gösteren belge veya üniversitede okumaya hak kazandığını gösteren belge,

– MEB Personeli olanların durumunu beyan eden onaylı belge. Bu madde MEB tarafından iptal edildi. Yeni yönetmelik yayımlanacak.

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURU İŞLEMLERİ

– Destek başvurusu için kılavuzda belirtilen belgeleri hazırlayan veliler, öğrencilerinin kayıtlı oldukları okula gidecekler.

– Okul yönetimi veli/vasinin hazırlamış olduğu belgeleri kontrol ederek alıp e-okul üzerinden başvuru yapıp onaylanacak.

– Veli başvuru yaptığına dair çıktının bir örneğini imza karşılığı alıp saklayacak.

– Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin veli/vasisi yine okula giderek e- okul üzerinden 15 okul tercihi yapacaklar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.