Öne Çıkanlar Fenerbahçe lise kadir gecesi resimli Diyarbakırlı Öğretmen Ayşe ÇelikBeyaz Show Diyarbakır Çılgın Dersane 4: Ada

MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 2015 İtirazlar İle Geldi - MEBBİS

MEB öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği 2015 öğretmenler tarafından merakla bekleniyor. Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği yayınlandı. 17 Nisanda açıklanan 2015 öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği birçok itiraza neden oldu. Öğretmenlere kazandırdıkları ve kaybettirdikleriyle 2015 öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.


Milli eğitim bakanlığı tarafından açıklanan 2015 öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği aday öğretmenlere getirilen sınav ve mülakat zorunluluğunun yanı sıra zorunlu yer değiştirme ve rotasyon uygulaması açısından da itirazlara neden oldu. Yapılan değişikliklerden bazı başlıklar şu şekilde oldu. Okul müdürleri aday öğretmenlere uyguladıkları performans değerlendirme sonucunu 5 iş gününde bildirme zorunluluğu kalktı. Bu uygulama adayların değerlendirme sonucuna ulaşma haklarını ellerinden almak olarak algılandı. Aday öğretmenlik sınav Yerlerinde de kısıtlamaya gidilmesi bazı illerde tek sınav yeri gösterilmesi adayları zora sokmak olarak yorumlandı. 4 Temmuz 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliği adaylara kazandırdıklarının yanı sıra kaybettirdikleriyle de tartışma konusu oldu.

Okul Müdürünün Aday Öğretmene Performans Değerlendirme Sonucunu Beş İş Günü İçin Bildirme Zorunluluğu Kaldırıldı

Performans değerlendirme sürecinde görev ve sorumlulukların belirlendiği 18. Maddenin 1. Fıkrası yürürlükten kaldırıldı.Buna göre Eğitim kurumu müdürünün aday öğretmene performans değerlendirme ile nihai performans değerlendirme sonucunu beş iş günü içinde tebliğ etme zorunluluğunu sağlayan hüküm yürürlükten kaldırılmış oldu.Ayrıca il milli eğitim müdürlüklerinin başarılı ve başarısız aday öğretmenlerin Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne bildirilmesini öngören birinci fıkranın sonundaki cümlenin kaldırılmasından doğan hukuki boşluğu kapatmak için aynı maddenin 2. Fıkranın sonuna aynı cümleyi küçük değişiklikle “İl millî eğitim müdürlüğü, nihai performans değerlendirmesinde başarılı ve başarısız olanların listelerini Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne bildirir.” Şeklinde eklemiş.

Bu değişiklik aday öğretmenlerden, okul müdürünün performans değerlendirme sonucunu kendilerine beş iş günü içinde tebliğ etme hakkını götürmüş oldu.Her insanın kendisi ile ilgili bilgilere ulaşabilmesi en doğal hakları iken bu zorunluluğun kaldırılmasını hiç de olumlu bulmadım.Sürecin Şeffaflığına ve bilgiye ulaşma sürecine zarar vereceği kanısındayım.

Maarif müfettişlerinin Aday Öğretmenlerini Değerlendirdiği Form Örneklerini Teslim Etme Süresi Beş İş Günü Olarak Belirlendi

Yönetmeliğin 18. Madde 3. Fıkranın son cümlesine “beş iş günü içinde” ifadesinin eklenmesi ile önceki halinde süresi belirsiz olan maarif müfettişlerinin aday öğretmeni değerlendirdiği ve birer örneğini okul müdürü ile aday öğretmene verdiği EK-3 aday öğretmen değerlendirme formunun teslim süresi belirlenmiş oldu.Yani maarif müfettişleri aday öğretmenlerini gözlem ve incelemeleriyle doldurduğu EK-3 Değerlendirme formu örneklerinden birini aday öğretmene diğerini ise okul müdürüne beş iş günü içinde vermek zorunda.Bu değişiklik maarif müfettişlerinin daha hızlı olmalarını isteyerek bir nevi maarif müfettişlerinin zihnen iş yükünü arttırmış fakat aday öğretmenler için hazırlanan evrakların toplanma işlemlerini hızlandırmış.Maarif müfettişlerine bu kadar iş yükü vermenin yanlış olduğunu düşünenlerdenim kaldı ki daha hızlı olmalarını istemek her ne kadar bir gereklilik olsa dahi insanın tabiatına aykırı olduğu fikrindeyim.

Aday Öğretmenlik Sınavı Bazı İller İçin Tek Bir Merkezde de Yapılabilecek

Yönetmeliğin 19 uncu maddenin sonuna 4. Fıkra olarak “Sınav, ihtiyaç duyulması halinde coğrafi şartlar göz önünde bulundurularak birden fazla il için bir veya birden fazla merkezde gerçekleştirilebilir.” Hükmü eklendi.Bu düzenlemeye göre Bazı iller için ortak bir merkezde sınav gerçekleştirilebilecekken bazı iller için birden fazla sınav merkezi belirlenebilecek.Burada önemli olan husus ise sınav merkezleri belirlenirken o bölgenin coğrafi koşullarının göz önünde de bulundurulması gerektiğidir.Büyükşehirleri ve bazı illerdeki aday öğretmenlerin fazlalığını düşündüğümüzde bu düzenlemenin aday öğretmenlerin yararına olduğu düşüncesindeyim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.