Öne Çıkanlar nisan öğretmen ataması yeşil gaaxy s6 edge En Özel ve Güzel Kurban Bayramı Resimli Mesajları Bayram Mesajları Hazır Sıra Harçlıklarda Esra Erol İle Zuhal Topal Kavgası Büyüdü! Esra Erol Neler Söyledi? İlk Kez Konuştu

LYS Sonuçları Bugün Açıklanıyor Mu? 29 Haziran LYS Sonuçları ÖSYM 2015

 Bugünlerde öğrenciler oldukça heyecanlı çünkü halen LYS sonuçlarının açıklanmasını bekliyorlar. Bugün LYS sonuçları açıklanır mı diye bekleyen milyonlarca kişi sürekli araştırıyor ev sonuçlara ulaşmaya çalışıyorlar. LYS Sonuçları Bugün Açıklanıyor Mu? Diye baktığımızda ise halen bir sonuç gelmediğini görüyoruz. ÖSYM sessiz kalıyor ve 29 Haziran LYS Sonuçlarının açıklanıp açıklanmayacağını bildirmiyor. Dolayısı ile LYS sonuçları ne zaman açıklanacak diye olan endişeli bekleyiş devam ediyor olacak


LYS bugün açıklanacak mı ya da LYS sonuçları neden açıklanmıyor gibi soru işaretleri durmadna dolayışıyor ama ÖSYM kurumunun aceleci olmadığı ve dolayısı ile de LYS sonuç süreçlerinin biraz uzayacağı zaten belirtilmişti. Şimdi TEOG sınav sonuçlarının açıklanması ile acaba 29 Haziran LYS sonuçları da açıklanır mı meraklerı dolaşmaya başlandı ama tahmimlerimiz ile bugün açıklanmıyor gibi.


Bu hafta açıklanması beklenen LYS sınav sonuçları 2015, sizlere son dakika haber farkı ile hemen ulaşıyor olacaktır. LYS sonuçlarını ÖSYm sorgulama yaparak anında öğrenebileceksiniz.

2015 LYS Sınav Sonuçları Bugün de Açıklanabilir.

Adaylar, sonuçlar gecikti umutsuzluğa kapılmasınlar, zira bizler ansızın açıklanan sınavları bırakın, gece yarılarında, sabahın ilk ışıklarında açıklanan sınavlara dahi tanık olduk. Şu vakit LYS sonuçları da açıklansa buna kimse şaşırmaz. Yeni Başkandan beklentimiz, umudunu bu sınava bağlayan ve bir an önce rotasını çizmek isteyen bu kadar adayı daha fazla bekletmemesidir

Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumu, dün Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) ile tamamlandı. Sözel puanların oluşmasında etkili olacak bu sınavda öğrencileri en fazla yoran, uzun paragraflar ile coğrafyada “şekilli” sorular oldu.
 
Dün 81 il merkezi ile Lefkoşa’da saat 10.00’da başlayan sınava 473 bin 441 aday girdi. 1624 binada gerçekleştirilen sınav, tek oturumda uygulandı ve 135 dakika sürdü. LYS-4’te 44 soruluk Tarih, 14 soruluk Coğrafya-2 ve 32 soruluk Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer aldı.
 
Adayların bir kısmı soruların kolay olduğunu söylerken, bir kısmı da uzun paragraf ve şekilli sorulardan yakındı. Fen Bilimleri ile FEM Yayınları uzmanları ise sınav sorularını öğrencilerden aldıkları bilgilere göre şöyle değerlendirdi:
 
TARİH TESTİ: Bilgi soruları yoğunlukta. Soruları çözebilmek için bilgiyi yorumla harmanlamak gerekir. Kronoloji ile ilgili sorular sorulmuş. Soğuk Savaş, yumuşama dönemi soruları kolay; kronoloji, Atatürk dönemi eğitimi ile ilgili sorular zor. Bilgi ve yoruma dayalı kısa sorulardan oluşmuş. Seçeneklerde güçlü çeldiriciler yok. Müfredat dışı soru çıkmamış.
 
COĞRAFYA-2: Coğrafyada sorular bilgi ağırlıklı sorulmuş, harita ve iklim bilgisi ile ilgili sorular yoğunlukta, 3-4 tane harita bilgisi ile ilgili soru sorulmuş. Haritada hangi bölgede hangi eser yoktur, iklim ve sıcaklık farkı ile ilgili sorular yer almış. Genel anlamda şekilli ve uzun sorular sorulmuş. YGS müfredatından da 3 soru olmuş. Özellikle beşeri ve ekonomik coğrafya ağırlıkta.
 
FELSEFE GRUBU: Psikoloji soruları yoruma dayalı, kolay paragraf sorularından oluşmuş. Psikoloji terimi ile ilgili yorumla çözülebilecek sorular sorulmuş. Sosyoloji soruları uzun metinlerden oluşmuş ama kolay. Pozitif ayrımcılık ile ilgili soruda şıklar birbirine yakın olduğu için çelişkiye düşülmüş. Mantık sorularını çalışkan öğrenciler kolay çözmüş. Sorular klasik mantık ağırlıklı, sembolik mantık ile ilgili 1-2 soru sorulmuş. Din kültürü ve ahlak bilgisi soruları belli bir düzeyde din kültürü bilgisi gerektirdi. Özellikle Kuran-ı Kerim’in itikadi yorumları, soruları öğrencileri zorlayacak nitelikteydi.
 
BUGÜN 2 LYS VAR GERİYE 2 TANE DAHA KALDI
 
Üniversiteye geçişin ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın ilki dün Sosyal Bilimler (LYS-4) sınava ile başladı. bugün ise hem Matematik (LYS-1) hem de Yabancı Dil (LYS-5) sınavları var. Önümüzdeki hafta ise Fen Bilimleri (LYS-2) ile Edebiyat Coğrafya (LYS-3) sınavlarının yapılmasıyla LYS maratonu da son bulacak.
 
SAYISAL PUANLAR OLUŞACAK
 
Bugün ilk sınav olan LYS-1, sayısal puanlar olan Matematik-Fen (MF) puanlarının oluşmasında etkili olacak. Bu puanları başta tıp, eczacılık gibi sağlık bilimleri ile mühendislik gibi alanları tercih ederken kullanacaksınız. LYS-1’de 50 matematik, 30 geometri sorusu yer alıyor. Saat 10.00’da başlayacak sınav toplam 135 dakika sürecek. Bu sınavda en fazla hata dikkatsizlikten yapılıyor. Gençler basit işlem hataları yaptıkları ve acele ettikleri için yanlış şıkları işaretliyor.
 
3 DİLDE YAPILACAK
 
Bugün ikinci sınav ise 14.30’da başlayacak olan Yabancı Dil Sınavı. LYS-5; Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere 3 dilde yapılacak. Sınavın süresi toplam 120 dakika. Sınavda adaylara 80 soru sorulacak
 
SORULARI NE ZAMAN GÖRECEKSİNİZ?
 
Adaylar soruların tümünü görebilecek, ÖSYM kamuoyu ile yalnızca soruların yüzde 20’sini paylaşacak. Dün ve bugün gerçekleştirilen Matematik (LYS-1), Sosyal Bilimler (LYS-4) ile Yabancı Dil (LYS-5) sınavlarının tüm sorularını ve kendi cevap kâğıtlarını öğrenciler ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kendi şifreleri ve kimlik numaralarıyla bugün saat 21.00’den itibaren görebilecek. Önümüzdeki hafta yapılacak LYS-2 ve LYS-3 sınavlarının sorularına ve cevap kâğıtlarına da 21 Haziran’da saat 16.00’dan itibaren ulaşabilecek.
 
SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sonuçların açıklanması konusunda bir sürpriz yapmayacaklarını söyleyerek, “Makul bir sürede açıklayacağız” dedi.
 
ÜNİVERSİTELERE KAYITLAR NE ZAMAN?
 
Her yıl eylül ayının ilk haftasında olan üniversite kayıtları, bu yıl erken tarihe, ağustos ayına alındı. ÖSYM henüz kayıt takvimi ile ilgili açıklama yapmadı. Ancak üniversitelere sözlü olarak kesin kayıtların 3-7 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.
 
2015 Üniversite Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?
 
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 milyona yakın kişinin merakla beklediği üniversite kontenjanlarını açıkladı.
 
Geçen yıl 778 bin olarak açıklanan kontenjanlar, bu yıl 800 bine yükseldi.
 
4 yıllık lisans programlarında 2014'te 414 bin 244 kontenjan ayrılmıştı, bu yıl 422 bin 305 kontenjana yer verildi. Bu kontenjanların 329 bin 478'i devlet, 79 bin 461'i vakıf, 13 bin 366'sı ise KKTC üniversitelerine ayrıldı. Önlisans programlarında kontenjan sayısı ise 364 binden 379 bine yükseltildi. Özel yetenek bölümlerine ise 25 bin 803 kontenjan verildi. Bu kontenjanların hangi bölümlere nasıl dağıtılacağı konusu ise gelecek günlerde YÖK tarafından açıklanacak.
Öğrenciye akademisyen seçme hakkı
 
- Tercih kılavuzunda lisans programları ayrıntılı tanıtılacak. 8Üniversitelerde ve ilgili fakülte ve bölümlerdeki akademisyen sayıları verilecek. Hangi bölümde kaç profesör, kaç doçent, kaç öğretim görevlisi olduğu belirtilecek. 8Üniversitelerin laboratuvar, sosyal tesis, etkinlik imkanları sıralanacak
 

MATEMATİK YİNE AYIRT EDECEK

Geçen hafta yapılan LYS-1'deki matematik ve geometri sınavları önceki yıllara göre daha uzun işlemli ve teorik bilgileri sorgulayan sorulardan oluşmuştu. Sosyal bilimler de genel olarak kolay bir sınav olarak değerlendirilmişti. Önceki gün gerçekleştirilen fen ile dün yapılan edebiyat-coğrafya sınavlarının da MEB müfredatına uygun, zorlayıcı olmayan sorulardan oluştuğu ifade edildi. Uzmanlar, bu tabloya bakıldığında geçen yıllarda olduğu gibi matematik ve geometrinin ayırt edici olacağını öngörüyor. Genel olarak tüm sınavlara bakıldığında YGS ve LYS'de matematik ve geometri netleri yüksek olan öğrencilerin sınav başarı sıralaması daha iyi olacak.

TÜRKİYE GENELİNDE LYS MANZARALARI

Adaylar, sınav merkezlerine alınmadan önce hem elle hem de detektörlerle arandı.

Oldukça heyecanlı olan bazı adaylar takılarını ve telefonlarını velilerine teslim etmeyi unuttu. Adayları güvenlik görevlileri uyardı.

Sınav öncesi son bir tekrar yapmak isteyenler coğrafya ve edebiyat notlarını da yanında getirdi.

Veliler hem sınav hem de Babalar Günü heyecanını birarada yaşadı. Öğrencilerin ciddi bir stres yaşadığını ifade eden bir veli "İçeriden gelen gülen bir yüz bekliyoruz. Benim için en büyük hediye sınav sonucu olacak" dedi.

Birçok aile sınav merkezlerinin önünde 'sınav selfie'si çekti.

Batman'da sınava yetişebilmek için aşırı hız yapan 17 yaşındaki ehliyetsiz bir adayın kullandığı araç takla attı. Genç, hastaneye kaldırıldı.

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI AÇIKLANDI

YÖK Başkanı Yekta Saraç, ÖSYM'nin kontenjanlarına ait özet bilgileri paylaştı. Bu bilgilere göre; bu yıl 2015-ÖSYS'de lisans ve önlisans olarak devlet, vakıf, Kıbrıs'taki üniversiteler için belirlenen kontenjan 803 bin 585 oldu. Bu sayının 423 bin 210'unu 2015-ÖSYS lisans programları, 380 bin 375'ini 2015-ÖSYS önlisans programları oluşturacak. 2015-ÖSYS özel yetenek kontenjanı ise toplam olarak 26 bin 140 olarak belirlendi.

Üniversite kontenjanları hakkında açıklama yapan Yekta Saraç açıklamasında, "Bu sene kontenjanlar belirlenirken öğrenci talepleri, doluluk oranları, fiziki imkanlar, ikinci öğretimlerin durumları, geçtiğimiz yıllarda aşırı yükleme yapılan programların rahatlatılması, program açma için şart koşulan öğretim elemanlarının sayısal ve niteliksel yeterlikleri, ülkemizdeki istihdam imkanları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının planlamaları ve görüşleri gibi pek çok faktör dikkate alınmış, daha önceki senelere göre daha rasyonel bir planlama yapılmıştır" dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.