Öne Çıkanlar İbrahim tatlıses Fenerbahçe Ehliyet sınav tarihleri – MEB – Ehliyet sınav soruları (22 Ağustos) Canan Karatay tuz kullanımı canlı yayın

Yeşil Pasaport nedir? Yeşil pasaportu kimler alabilir? Evleneceksen Gel'de Yeşil Pasaport isteği

 Evleneceksen Gel adlı evlenme programında aday olan Emine anım tüm gelen adaylarından Yeşil Pasaport istiyor. peki Yeşil pasaport nedir?  ve nasıl alınıyor. birçok aday oldukça merak etmeye başladı ev birçok farklı kriteri olan Emine hanım tüm adaylarında illa yeşil pasaportu dediği için aklına ilk gelen Yeşil pasaportı kimler alabilir hemen inceleyim

il Pasaport İşlemleri ( uzatma ve yeni ) sadece ve İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğünde yapılmaktadır ( Vatan Caddesi İl Emniyet Müdürlüğü A Blok Kat:2 Fatih / İstanbul )

18 yaşından büyük ve öğrenci olmayan (Açık Öğretim Öğrencileri hariç öğrenciler için sadece öğrenci belgesi istenmektedir ) , çalışmayan, hak sahibinin yanında yaşayan ve evli olmayan kız çocukları için; açıklamalı nüfus kayıt örneği, Emekli Sandığı, Bağkur ve Sosyal Sigortalar Kurumundan çalışmadığınıza dair yazı almanız gerekmektedir. ( Bu yazıları internet çıktısı olarak aşağıdaki linklerden alabilirsiniz 

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu | Bağ-Kur Genel Müdürlüğü 

Sigortalılık Tescil Kaydı Tespiti Uygulaması

T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü - Emekli Sandığı Sicil Numarası Tesbiti

Hususi damgalı yeşil pasaport alan kız çocuklarından çalışmaya başlayanlar pasaportlarını iptal ettirmelidirler. Çalışmayı bırakan kız çocukları tekrar hususi damgalı yeşil pasaport alabilirler

Hak sahibine ait bir fotoğraf kendisine ait 3 fotoğraf ile hak sahibi emekli ise emekli tanıtma kartı ile kendisi ve hak sahibinin müracaata gelmeleri, hak sahibi çalışıyor ise kurumundan kızının da bilgilerini dolduracağı formu onaylatıp İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaatları gerekmektedir. Yine hak sahibinin yanında yaşayıp reşit (18 yaşından küçük olan erkek çocuklarına 18 yaş sınır olmak üzere bu nevi pasaport verilir.18 yaşından büyük Erkek Çocukları anne-baba hakkından dolayı hiçbir şekilde hususi pasaport alamaz.) bulunmayan erkek çocuklarına da Hususi Damgalı Pasaport verilir veya bunlar baba veya annelerinin pasaportlarının refakat hanesine kaydedilir. Refakat hanesine kayıtlı bulunanlar, pasaport sahibi ile seyahat etmedikleri takdirde bu pasaportu kullanamazlar. Hususi Damgalı Pasaportlar 4 yıl süreli olarak İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğünce verilmektedir.

İLK DEFA HUSUSİ DAMGALI (YEŞİL) PASAPORT AMAK İÇİN VEYA VAR OLAN PASAPORTUNUN SÜRESİNİ UZATTIRMAK (TEMDİT) İÇİN GEREKLİ BELGELER

1-HALEN ÇALIŞAN MEMURLARIN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER:

1-Çalışan Devlet Memurunun Kurumunun yetkili Amiri tarafından pasaport alma isteğinde bulunan aile fertlerine ait tanzim ve tasdik edilmiş hususi damgalı pasaport müracaat formu yaptırması gerekmektedir.

2-Formun kadro derecesi kısmı yetkililerce doldurulacak ve kurum mühürü ile mühürlenecektir. Kadro kısmı Kurumların Personel Birim Yetkilisi tarafından kontrol edilerek yazılacaktır. Kadrolar kesirli sayılarla (1/4, 3/1 veya 1 derecenin 4 kademesi gibi dereceler maaş almaya esas derece kademedir. Kadro derece ise tek hanelidir ve memurun bulunduğu kadroyu gösterir, 1 dir veya 2 dir veya 3 tür ) yazılmayacaktır.
ÖRNEK:657 S.D.M.K. Tabi olup kadrosu (1) bir’ dir.

3-Müracaatlar mutlaka hak sahibi tarafından yapılacaktır.

4-Çalışanların Hususi Damgalı Pasaport müracaat formları kurumların İl Müdürlüğü tarafından Hususi Damgalı Pasaport form ve belgelerini imzalamaya yetkili kılınan ve Müdürlüğümüze imza sirküsü bildirilen personel tarafından imzalanması gerekmektedir. 

ÖRNEĞİN: Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli bir öğretmen okulundan bir yazı ile ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne oradanda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek Hususi Damgalı Pasaport müracaat formu yaptıracaktır. 

5- Çalışan personel elinde hususi damgalı pasaport olsa dahi süre uzatımı veya iptalinden yeni bir hususi damgalı pasaport alma talebinde bulunsa dahi kurumundan çalışanlar formu tanzim ettirecektir.

6- Yeni müracaatlar için ( formdaki fotoğraflar hariç ) 3 er fotoğraf, uzatmalar için 2 şer fotoğraf.

7- Nüfus cüzdanları ve fotokopileri. 

KURUMLAR HER YIL HUSUSİ DAMGALI PASAPORT FORM VE BELGELERİNİ İMZALAMAYA YETKİLİ PERSONELİN İSİM VE İMZA SÜRKÜLERİ EMNIYET MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERMESİ GEREKMEKTEDİR.


EMEKLİ OLAN DEVLET MEMURLARININ YAPMASI GEREKENLER:

1-İlk defa hususi damgalı pasaport alacak ise Emekli olduğu kurumun İl Müdürlüğünden veya Bakanlık Personel Daire Başkanlığından veya Genel Müdürlüğünden hususi damgalı pasaportları imzalamaya yetkili kişinin imzası ile getireceği kadro yazısı.
2-Elinde çalışırken almış olduğu hususi damgalı pasaport var ise bir defaya mahsus olmak üzere emekli olduğu kadro yazısını getirecektir.
3-Daha önce almış olduğu elindeki pasaportta EMEKLİ ibaresi var ise emekli tanıtım kartı aslı ve fotokopisi ile Müdürlüğümüzden temin edeceği emeklilere ait hususi damgalı pasaport müracaat formunu doldurarak müracaat edecektir
4- Yeni müracaatlar için 4 er fotoğraf, uzatmalar için 3 şer fotoğraf.
5- Nüfus cüzdanları ve fotokopileri. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.