Vİyana'da Süren Nükler Müzakerelerde Tartışma Noktasına Gelindi. İranlı Bakan Rest Çekti!
İran ve P5+1 ülkeleri arasında Viyana'da nükleer Müzakereler başladı. Müzakereler hiç kolay ilerlemiyor. Taraflar ortak bir noktada buluşmak için büyük çaba sarf ediyor. Amacı  İran'ın nükleer faaliyetlerini sınırlandıran ve yaptırmaları kaldıran bir anlaşmaya ulaşmak olan müzakerelerin sonuca ulaşması için büyük çaba sarf ediliyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı açıklamada kapsamlı bir anlaşma hedefleri olduğunu belirtti.

 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, nükleer müzakerelerle ilgili olarak zor kararların alınmasının zor olduğunu belirterek, "Ancak öyle ya da böyle bu tür kararlar, çok kısa sürede alınmak zorundadır" dedi. Kerry, Avusturya'nın başkenti Viyana'da nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Coburg Otel'in önünde basın toplantısı düzenledi. Sadece müzakerelerin hatırı için ve müzakerelere devam etmiş olmak için burada olmadıklarını belirten Kerry, "Biz buradayız çünkü biz, kapsamlı bir anlaşmaya doğru ilerlemeler kaydettiğimize inanıyoruz" dedi.

Dün akşam Başkan Obama ile görüştüğünü ve daha öncede benzer ifadeler kullandığını aktaran Kerry, "Biz sonsuza kadar müzakere masasında oturmayacağız" ifadelerini kullandı. Müzakerelerin teknik düzeyde yürüdüğünü, risk ve sorunların çok yüksek olabileceğini vurgulayan Kerry, saatler gece yarısını gösterse bile kolayca müzakere masasından kalkıp ayrılmayacaklarını söyledi.

Müzakerelerde kaliteli bir anlaşmaya ulaşmak istediklerini belirten Kerry, acele etmediklerini ve ettirmediklerini aktardı.

Müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydetmelerine rağmen bazı zor sorunların bulunduğunu kaydeden Kerry, "Biz biliyoruz ki zor kararları almak kolay olmaz. Ancak öyle ya da böyle bu tür kararlar, çok kısa sürede alınmak zorundadır" diye konuştu.

Kerry, ulaşılabilir bir anlaşmaya varmak için zor sorunları çözmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, işleri tamamlamak için çok sıkı çalıştıklarını fakat acele etmediklerini söyledi. Kerry, "Yapılacak işleri bitirmek için çok sıkı çalışıyoruz fakat acele etmiyoruz. Buraya yazıyorum; derenin ortasında at değiştirilmez" ifadelerini kullandı.

Zarif, daha sonra otelin balkonunda İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi ile bir süre sohbet etti. Zarif, gazetecilerin ısrarlı sorularına ise el sallayarak karşılık verdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius ise gazetecilere yaptığı açıklamada, zor sorunların halen devam ettiğini ve bu nedenle müzakerelere sabaha kadar devam etme kararı aldıklarını söyledi.

Müzakere takvimini bugün sona ermesi bekleniyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2014 tarihli geçici anlaşmaya göre müzakerelerin, 20 Temmuz 2014 tarihinde sona ermesi gerekiyordu. Ancak taraflar arasındaki farklılıklar nedeniyle müzakereler, yaklaşık bir yıldır erteleniyor. En son 7 Temmuz olan müzakere takviminin 10 Temmuz'a kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

Müzakerelerde taraflar, İran'ın nükleer faaliyetlerini sınırlandıran ve yaptırmaları kaldıran bir anlaşmaya ulaşmaya çalışıyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×